• 7 / 24 Hizmetinizdeyiz
HAŞERELER HAKKINDA

Kocaeli’de baharın kendini göstermesiyle birlikte birçok zararlı türü yumurtadan çıkmaya başlamaktadır. Böceklerin gelişimi için ideal olan sıcaklık genel olarak 20-30 derecelerdir. Böceklerin erginlerinden önce yumurta ve larvalarıyla mücadele çok büyük önem arz etmektedir. Yumurtaların açılmadan önceki yapılan ovisit ve larvasit ilaçlamaları zararlıların sağlın yapmasını önlemektedirler.

Özellikle uçkun mücadelesinde (karasinek ve sivrisinek) yumurta ve larva öldürücü etkiye sahip pestisitlerin kullanımı zararlının salgın yapmasının önündeki en büyük engeldir. Uçkun mücadelesinde nemli bölgeler, dere yatakları, evsel atıklar, havuz gibi durgun su bekleyen her türlü yapıların pestisitlerle ilaçlanması çok önemlidir.

Ergin hala geçen sivrisinek ve karasineklerle yapılan mücadele etkin sonuçlar vermemektedir. Sivrisinek ilaçlamasında en etkili dönem ilkbahar aylarıdır. Karasinek ilaçlamasında dikkat edilecek bir diğer hususta hayvan barınak ve ahırların ilaçlanmasıdır. Bu tür barınak ve iş yerlerine mor ötesi ışık yayan uv tuzakları kullanılmalıdır.

Sokaklarda ve bahçelerde başıboş gezen sokak hayvanları başta pire, bit, kene, uyuz ve ev akarlarının taşıyıcısı (vektörü) olabilmektedir. Belediyelerin bu hayvanları kontrol altında tutup bu tür zararlılara karşı hayvanları ilaçlaması zararlı vektörlerinin yayılmaması açısından çok önemlidir. Bulaşık hayvanlar antiseptik özellikli kimyasallarla temizlenmelidir.

Hamam böcekleri, geceleri ortaya çıkan, istilacı böceklerdir. Atık su kanalları ve çöplüklerde çoğalırlar. Bitkisel ve hayvansal her türlü madde,  gıda, deri, yün, nişasta ile beslenirler. İnsanlarda hastalık yapan bakteri ve virüsleri taşırlar. Taşıyıcısı olduğu hastalıklar Tifo, Dizanteri, Astım, E. Coli, Salmonella, Gastroenterit’tir. Gıda depolarında kötü kokulara neden olurlar.

Hamam böcekleri ile mücadelede önleyici tedbirler, Entegre Haşere Kontrolü (IPM), sağlık ve aşırı pestisit kullanımının önüne geçmesi açısından çok önemlidir. Hamam böceklerinin istilasını önlemede beslendikleri yiyecek içecek ve saklandıkları alanların sterilizasyonu ile buraların ıslahı çok önemlidir.  Besin kaynaklarına ulaşımı kesilmeli, sanitasyona dikkat edilmeli, nemli alanlar havalandırılmalı, bulaşık artıkları temizlenmeli, beyaz eşyaların, koltuk altlarının, mobilyaların temizliği sık tekrarlanmalı, çöpler ağzı kapalı tutulmalıdır.

İklim geçişlerinde özellikle bahar aylarında fare ve sıçanlar yoğun salgın yapabilmektedirler. Farelerin birçok hastalık etmeninin taşıyıcısı olduğu düşünülürse fare ilaçlaması çok büyük bir önem taşımaktadır. Taşıyıcısı olduğu başlıca hastalıklar şöyledir hıyarcıklı veba, tifüs, grip, bağırsak pazarazitleri, verem,  hanta virüsü,  leptospiroz dur. Bunun yanında pire, bit, kene gibi birçok zararlının da konukçusu ve taşıyıcısıdır.

Kemirgen ve fare mücadelesinde kilitli yem istasyonlarının kullanımı yaygın bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Fare zehirlerinde antikoagülan grubu fare zehirleri dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

DAHA FAZLA BİLGİ ALMAK İSTERSENİZ BİZİ ARAYIN +90 553 962 41 41